Home Entertainment News AMVCA 2023 Nominees Released For Awards, Check It Out Now

AMVCA 2023 Nominees Released For Awards, Check It Out Now

0
AMVCA 2022023 Winners full list
Advertisement

AMVCA 2023 Nominees full list has been released. 

 

The highly anticipated list of nominees for the 2023 Africa Magic Viewers’ Choice Awards has been officially released.

Advertisement

The list of nominees was released by MultiChoice, the organiser of the awards, on Sunday.

The event was co-hosted by Bisola Aiyeola and Adjetey Anang, a renowned actor from Ghana.

 

Advertisement

Read Also: “Gangs of Lagos” Producer in Hot soup as Lagos Govt condemns the movie, reveals next acion

 

This year’s award will be presented in 33 categories, with public voting available in ten categories.

 

On May 20, 2023, the award will be presented in the state of Lagos.

Advertisement

 

The list of nominees for the 2023 Africa Magic Viewers Choice Awards has been released.

 

 

Below is a full list of the nominees:

Advertisement

 

List of AMVCA 2023 Nominees

 

Advertisement

BEST ACTOR IN A COMEDY – (MOVIE/TV SERIES) – Public Voting

 

Adokiye Horsfall (Romeo WJ) – Inside Life

Advertisement

Charles Etubiebi – Just Friends

Charles Inojie – City Hustler

Chinedu Ikedieze – Aki and PawPaw

Advertisement

Kunle Idowu – Unintentional

Nedu Ani (Nedu Wazobia) – Inside Life

Nkem Owoh – Battle On Buka Street

Advertisement

Nosa Afolabi – The Razz Guy

Samuel Perry (Broda Shaggi) – Inside Life

Samuel Perry (Broda Shaggi) – Survivors

 

BEST ACTOR IN A DRAMA (MOVIE/TV SERIES) – Public Voting

 

Blossom Chukwujekwu – The Trade

Chidi Mokeme – Shanty Town

Chimezie Imo – Choke

Daniel Etim-Effiong – Kofa

Femi Adebayo – King of Thieves (Agesinkole)

NKakalukanyi Patriq – Tembele

O.C. Ukeje – Black Mail

Richard Mofe Damijo – Four Four Forty Four

Tobi Bakre – Brotherhood

Tope Tedela – All The Colours Of The World Are Between Black and White

 

BEST ACTRESS IN A COMEDY- (MOVIE/TV SERIES) – Public Voting

 

Albert Oluwatoyin – Visa On Arrival

Bimbo Ademoye – Selina

Roselyn Ngissah – Red Carpet

Funke Akindele – Battle On Buka Street

Grace Wacuka – Married to Work

Mercy Johnson – Battle On Buka Street

Mercy Johnson Onogie – Passport

 

THE MULTICHOICE TALENT FACTORY FILM

 

A Quiet Intruder

Cheza

Leaked

Revisit

Stinger

Strings

 

BEST INDIGENOUS LANGUAGE – SWAHILI – (MOVIE/TV SERIES)

 

Daniel Manege – Mpiganaji

Freddy Feruzi – Dau

Malcom Hamisi – Barakatatu

Philip Karanja Njenga – Click Click Bang

Phoebe Ruguru & Njue Kevin – Safari

Wilson Nkya – Mvanmizi – The Intruder

Wilson Nkya & Jane Moshi – Frida

 

BEST INDIGENOUS LANGUAGE YORUBA (MOVIE/TV SERIES)

 

Funmi Bank Anthony Abdullahi Abdulrasaq Abebi Seranko Seniyan

Karamot Adeboye – Morenikeji

Kunle Afolayan – Anikulapo

Okusanya Bayonle Samson – Mr Raji

Ololade Tijani-Ebong – Ogeere

 

More on AMVCA 2023 nominees

 

BEST INDIGENOUS LANGUAGE – HAUSA – (MOVIE/TV SERIES)

 

Abubakar Bashir Maishadda – Aisha

Evans Ejiogu – Kwana Casa’in

Nancy Yiljep – Guzama

Ty Shaban – Lulu Da Andalu

BEST INDIGENOUS LANGUAGE – IGBO – (MOVIE/TV SERIES)

 

Brown Ene, Victor Onwudiwe, Ben Cassie – Ifediche

 

Shileold A. Ibironke – Ijeoma

Shileold A. Ibironke – Ego Mbute

Trinity Ugonabo – The Bride Price (imego)

Victor Iyke – Uhuruchi

 

BEST OVERALL MOVIE – AFRICA

 

Femi Adebayo – King of Thieves (Agesinkole)

Funke Akindele – Battle on Buka Street

Jade Osiberu – Brotherhood

Kayode Kasum – Ile Owo

Kunle Afolayan – Anikulapo

Mugisha Herbert Morris – Tembele

Winifred Mena-Ajakpovi – Four Four Forty Four

 

BEST ACTRESS IN A DRAMA -(MOVIE/TV SERIES)- Public Voting

 

Bimbo Ademoye – Anikulapo

Enado Odigie – Flawsome

Immaculata Oko Kasum – Ile Owo

Ini Dima-Okojie – Flawsome

Ini Edo – Shanty Town

Nimo Loveline – The Planters Plantation

Nse Ikpe-Etim – Shanty Town

Osas Ighodaro – Man of God

Queen Nwokoye – Strained

Scarlet Gomez – Wura

 

BEST SUPPORTING ACTOR – (MOVIE/TV SERIES) – Public Voting

 

Abdisattar Ahmed – Gacal

Bucci Franklin – The Razz Guy

James Webbo – County 49

Jeffroberts Walusimbi – Bedroom Chains

O.C. Ukeje – Brotherhood

Taiwo Hassan – Anikulapo

Yinka Quadri – Anikulapo

 

BEST SUPPORTING ACTRESS – (MOVIE/TV SERIES) – Public Voting

 

Dorcas Shola Fapson – Man of God

Efe Irele – Four Four Forty Four

Gina Castel – Kofa

Ivie Okujaye – On Your Own

Sola Sobowale – Anikulapo

Teniola Aladese – Love in a Pandemic

Toni Tones – Brotherhood

 

BEST SHORT FILM – Public Voting

 

Adeoye Adetunji – Pa Aromire

Gbenga Salu – Convictus

Nkem Nwaturuocha – The Song Maiden

Teniola Zara King – Teju’s Tale

Usama Mukwaya, Loukman Ali – Sixteen Rounds

Uzoamaka Aniunoh – Love Language

Victor Onwudiwe, Goodnews Erico Isika – Away

 

BEST ONLINE SOCIAL CONTENT CREATOR – Public Voting

 

Abiola – VIP Bathroom

Adeaga Bukunmi – Fake Alert with Mercy Johnson

Bimbo Ademoye – Iya Barakat Teropi Secxxion

Edem Victor – The Activist

Elozonam , Kie Kie – Back From The Future

Isbae U – My Sweet Mother In-law

Kenzy Udosen – Quick Pronunciations

Oluwadolarz and Abayomi Alvin – Soldiers at War (Compilation)

Steve Chuks – Husband’s Side Chick

Tee Kuro – Nollywood Epic Love Story Parody (The Finale)

 

Also Read: Court sends Popular Pastor to Prison for Raping two Church Members

 

See More on AMVCA 2023 nominees

 

BEST ORIGINAL TELENOVELA – Public Voting

 

Covenant

Dede

Huba

Itura

Mahinga

Maida

Mpali

Prestige

Salem

 

BEST UNSCRIPTED ORIGINAL – Public Voting

 

Come Play Naija

Judging Matters

Kan-See-Me

King Bugar

Off Air with Gbemi & Tools

Rock that Aisle Again

Sakofa

 

BEST ORIGINAL COMEDY SERIES – Public Voting

 

Co-Habits

Flatmates

Mussulando

My Siblings and I

Njoro Wa Uba

Popi

RSM

The Johnsons

The Return of Original Comedy

Uncle Limbani

 

BEST ORIGINAL DRAMA SERIES – Public Voting

 

A Infiltrada

Accra Medics

Dirty Laundry

Junior Drama Club

Njila

Pazia

Pete

Ricordi

The Rishantes

To Have and To Hold

Unmarried

 

BEST ART DIRECTOR – (MOVIE/TV SERIES)

 

Olalekan Isiaka – Shanty Town

Olatunji Afolayan – Battle On Buka Street

Olugbenga Ogunshina and Joy Kadiri – Brotherhood

Pat Nebo & Temple Chima Adighije – Crime & Justice

Toka Mcbaror – Almajiri

Uche Nwaohiri & Tunde Lawal – Diiche

Wale Adeleke – King Of Thieves (Agesinkole)

 

BEST COSTUME DESIGNER – (MOVIE/TV SERIES)

 

Adeola Art-Alade – The Real Housewives of Lagos Reunion Episode

Bolanle Austen-Peters, Clement Effanga, Juliana Dede – Man of God

Bunmi Fashina , Tiannah Empire & Secrets of April – Shanty Town

Ezugworie Franca – Brotherhood

Kingsley Okoye Rex – Nnewi The Land of Gold

Millicent Jack – Four Four Forty Four

Toyin Ogundeji – Anikulapo

 

BEST LIGHTING DESIGNER – (MOVIE/TV SERIES)

 

Francis Wanyahdeh – Crime & Justice

Francis Wanyahdeh & Ebuka Enejere – Diiche

Godwin Lawal – Tarella

Ismail Adewunmi – Ile Owo

Lanre Omofaiye – Anikulapo

Mathew Yusuf – Brotherhood

Muri Salami – Four Four Forty Four

Renaldo Van Den Berg, Emmanuel Patrick, David Otuokere – Real Housewives of Lagos

Segun Adeleke – Flawsome

Walter Odhiambo – Shanty Town

 

BEST PICTURE EDITOR – (MOVIE/TV SERIES)

 

Adio Solanke – Ile Owo

Banjo Onyekachi, Winston Aig-Ohioma, Oluwaseun Adeosun – Diiche

Holmes Awa & Daniel Tom – Crime & Justice

Kimera Paul – Tembele

Martini Akande – Brotherhood

Sanjo Adegoke – King of Thieves (Agesinkole)

Steve Sodiya – Ijakumo the Born Again Stripper

Temitope Folarin – Anikulapo

Valentine Chukwuma – Battle on Buka Street

 

BEST SOUND EDITOR – (MOVIE/TV SERIES)

 

Anu Afolayan – Anikulapo

Dare Olaitan, Adio Solanke – Ile Owo

Fredrick Karumba – Click Click Bang

Grey Jones – The Set Up 2

Ismail Kyobe Ssebowa – Bedroom Chains

Kazeem Agboola – Ijakumo the Born Again Stripper

Kolade Kayode Morakinyo – Shanty Town

Kolade Morakinyo, Pius Fatoke – Battle On Buka Street

Q Rodney Abia, Angelo Anosike, Kayode Kasum – Obara’ M

Shiloh Godson – Black Mail

 

BEST SOUND TRACK – (MOVIE/TV SERIES)

 

Abiola Olayinka, Habeeb Adebayo – L.I.F.E.

Adam Songbird and Tolu Obanro – King of Thieves (Agesinkole)

Gbas Gbos by Tolu Obanro and Adam Songbird – Battle on Buka Street

Jaysynths and Hotkid – Shanty Town

Joel Christian Goffin – Black Mail

Kent Edunjobi – Anikulapo

Q Rodney Abia, Angelo Anosike, Kayode Kasum – Obara’ M

 

BEST MAKE UP – (MOVIE/TV SERIES)

 

Carina SFX – The Trade

Feyzo Artistry – Ile Owo

Francisca Otaigbe – King of Thieves (Agesinkole)

Hakeem Effects Onilogbo – Anikulapo

Hakeem Effects Onilogbo, Jemila Sedik – Battle on Buka Street

Maryam Ndukwe , Hakeem Effects Onilogbo – Shanty Town

Sandra Oyiana-Ogbeni – Tarella

 

BEST WRITER – (MOVIE/TV SERIES)

 

Funke Akindele, Jack’enneth Opukeme, Stephen Oluboyo, Jemine Edukugho – Battle on Buka Street

Jade Osiberu – The Trade

Sodi Kurubo, Stephanie Dadet and Victor Aghahowa – Diiche (Episode 5)

Sola Dada – Anikulapo

Tunde Apalowo and Jeffery Musa David – Kanaani

Uche Ateli – Choke

Yinka Laoye – King of Thieves (Agesinkole)

 

BEST CINEMATOGRAPHER – (MOVIE/TV SERIES)

 

Charles Oleghe – Diiche

Ekuka Ishaq – Tembele

Idowu Adedapo – Ijakumo the Born Again Stripper

Idowu Adedapo (Mr Views) – Flawsome

Jonathan Kovel – Shanty Town

Jonathan Kovel – Anikulapo

Loukman Ali – Brotherhood

Mex Ossai, Philip Okpokoro, Esmond Igho, KC Obiajulu, Goke Oyerinde – Real Housewives of Lagos

Paul Gambit – Jolly Roger

Yinka Edward – Crime & Justice

 

BEST MOVIE SOUTHERN AFRICA

 

Elvis Chucks – Jewel

Emmanuel Mwape – Silver Lining

Leburugraphy – Ke Bona Spoko

 

BEST MOVIE EAST AFRICA

 

Click Click Bang – Philip Karanja Njenga

Elenor Nabwiso – Karamoja

Gashumba Emmanuel – Dial M for Maya

Hassan Mageye – Bedroom Chains

Lucy Mwangi – Baba Twins

Mugisha Herbert Morris – Tembele

Nadira Shakur – Married to Work

Omar Hamza – Gacal

Wilson Nkya & Jane Moshi – Frida

Wilson Nkya & Philipo Ngonyani – Mvamizi (The Intruder)

 

BEST MOVIE WEST AFRICA

 

Brotherhood – Jade Osiberu

Chris Odeh – Choke

Kayode Kasum Obara’ M

Kunle Afolayan – Anikulapo

Rent-A-Studio & Native Media TV – Kanaani

Samira Yakubu – Red Carpet

Winifred Mena Ajakpoviv – Four Four Forty Four

 

BEST TELEVISION SERIES

 

Adeola Art-Alade & Dare Art Alade – Real Housewives of Lagos

Bovi Ugboma, Ann Obaseki – Visa On Arrival (Season 1)

Dimbo Atiya, Rahama Sadau, Safina Mellisa – The Plan

Grace Kahaki & Philippe Bresson – Single Kiasi

Ife Olujuyigbe, Kayode Kasum – When are we getting married

James Omokwe – Diiche

Millicent Ogutu – County 49

Tola Odunsi & Akin Akinkugbe – Flawsome

Vincent Nwachukwu – Game On (Season 2)

Yinka Edward – Crime & Justice

 

BEST DOCUMENTARY

 

Best Okoduwa – 100 of Us

Charles F. Solomon – Way to the Top

Charles F. Solomon; Oluchi Nsofor; Aaron Olayemi; Famous Odion – Green: The Amazons

Chude Jideonwo – Awaiting Trial

Nathaniel George – Truck Blind Spot

Nora Awolowo – Nigeria-the Debut

Nora Awolowo – Baby Blues

 

BEST DIRECTOR

 

Adebayo Tijani and Tope Adebayo – King of Thieves (Agesinkole)

Babatunde Apalowo – All The Colours of the World are between Black and White

Bolanle Austen – Peters Man of God

Dimeji Ajibola – Shanty Town

Jade Osiberu – The Trade

Kunle Afolayan – Anikulapo

Loukman Ali – Brotherhoods

Mugisha Herbert Morris – Tembele

Obi Emelonye – Black Mail

Tolu Ajayi, Fiyin Gambo, Ifeoma Chukwuogo, James Omokwe – Diiche

 

 

Thanks for using our platform to learn about the latest Naija News on AMVCA 2023 nominees, 

Advertisement
Disclaimer: The opinions expressed in this article are solely those of the author and do not reflect the views of Ejes Gist Media Limited. For any rights infringements or takedown requests, please contact us at [email protected].
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here